Zlewozmywaki

Zlewozmywak – funkcjonalny odpowiednik umywalki zamontowany w kuchni, służący głównie do mycia naczyń oraz produktów spożywczych i usuwania zbędnych płynów, pozostałych z gotowania potraw.

Zlewozmywak to nieodłączny element wyposażenia każdej kuchni. Wykorzystujemy go zarówno podczas mycia naczyń, jak i oczyszczania produktów spożywczych przed ich dalszą obróbką czy sprzątania. Czym kierować się przy wyborze zlewu? Oto garść wskazówek, które mogą okazać się bardzo pomocne podczas zakupów.

Dostępne na rynku zlewozmywaki różnić mogą się od siebie między innymi materiałem wykonania. Od wielu lat niesłabnącą popularnością cieszą się modele ze stali nierdzewnej. Trudno się temu dziwić. Jest to materiał odporny na uszkodzenia i łatwy w utrzymaniu w czystości. Co więcej, ze względu na swój uniwersalny wygląd, taki zlew dobrze prezentować będzie się zarówno w nowoczesnej, jak i w nieco bardziej klasycznej kuchni. Zlewozmywaki ze stali nierdzewnej mogą posiadać różnego rodzaju wykończenie. Gładkie, owszem, prezentuje się efektownie, lecz z łatwością dochodzić może na nim do powstawania nieestetycznych zacieków czy zadrapań. Alternatywne rozwiązanie stanowią zlewy z wykończeniem szczotkowanym.

Kolejna propozycja to zlewozmywaki ceramiczne. Na ich zakup zdecydować powinny się wszystkie te osoby, którym zależy na sprzęcie na lata. Takie zlewy są bowiem odporne na uszkodzenia mechaniczne, zarysowania oraz działanie wysokich i niskich temperatur. Cechują się one także łatwością w czyszczeniu.

W sklepach znaleźć można również zlewozmywaki granitowe. Prezentują się one bardzo szlachetnie, a co więcej – nie wymagają specjalistycznej pielęgnacji. Ich wadą jest natomiast wysoka cena. Tańszą alternatywą dla zlewów z granitu jest ich wersja kompozytowa. Tego typu produkty są odporne na uszkodzenia mechaniczne, zarysowania oraz ścieranie.

Wybierając zlewozmywak do kuchni, pod uwagę warto wziąć także ilość komór. Do wyboru mamy zlewy jednokomorowe, półtorakomorowe, dwukomorowe czy dwuipółkomorowe. Single oraz posiadacze zmywarek zdecydować mogą się na zakup tych pierwszych. Rodziny i osoby, które naczynia myją ręcznie, postawić powinny na większy zlew wyposażony w komorę pomocniczą wraz z odpływem.