Płyty grzewcze

Płyty kuchenne możemy podzielić na trzy rodzaje.
1. Zależnie od zasilania. Są dwie możliwości: gazowe i elektryczne. Elektryczne dzielą się jeszcze na trzy typy – ceramiczne, indukcyjne i elektryczne. Tymi ostatnimi nie będę się zajmować, bo jest to już przeżytek i nie warto tracić czasu (z reguły koloru białego płyty z grzałkami pokrytymi warstwą żeliwa, można spotkać je w domkach letniskowych).
2. Według ilości pól grzejnych – płyty tradycyjne (od 3 do 5 pól) i domina (1 lub 2 pola).
3. Według sposobu sterowania. Płyta może być z integralnym sterowaniem lub sterowana z piekarnika.

Płyty gazowe
Posiadają zazwyczaj cztery palniki – jeden o dużej mocy, dwa o średniej i jeden o małej. Są również dostępne modele z trzema lub pięcioma palnikami. Co powinno być standardem?
Zapalarka zintegrowana w pokrętle. Przekręcając pokrętło ogień pojawia się automatycznie. Daje to ogromną wygodę i komfort. Zapałki, zapalniczki czy elektryczne zapalarki to już przeżytek. Gwarantuje to nam również bezpieczeństwo. Gaz nie będzie się ulatniał, tylko pojawi się od razu płomień. Ewentualnie może być to zapalarka uruchamiana przyciskiem z panela sterującego. Wybór należy do Ciebie!

Płyty ceramiczne
Podobnie jak płyty gazowe mają zazwyczaj cztery pola grzewcze. Jedno o dużej mocy, dwa o średniej i jedno o małej. Dostępne są również modele z trzema lub pięcioma polami. Zazwyczaj jedno lub dwa pola mają możliwość rozszerzenia powierzchni grzewczej. Pozwoli to Tobie na dopasowanie obszaru grzania do wielkości naczynia. Pola grzewcze mogą różnić się między sobą również czasem nagrzewania i szybkością gotowania.

  • Standardowe (spiralnie skręcona grzałka) nagrzewa się po około 15 sekundach.
  • Szybko grzejne (grzałka w postaci skróconego przewodu grzejnego) potrzebuje około 8 sekund.
  • Halogenowe (elementem grzejnym są lampy halogenowe), któremu wystarcza około 3 sekund.

Płyty indukcyjne
Indukcyjna płyta ceramiczna wizualnie nie różni się od innych płyt ceramicznych. Różnica jest w sposobie grzania. W takiej płycie ciepło wytwarzane jest na zasadzie indukcji magnetycznej. Pod powierzchnią płyty jest zwój indukcyjny. Po włączeniu wybranego palnika powstaje nad nim pole magnetyczne, które wprawia w mikrodrgania dno naczynia, a to wytwarza ciepło i energię. Dzięki temu podgrzewa się jedynie dno naczynia a nie całe pole. Po zdjęciu naczynia płyta pozostaje praktycznie chłodna (przyjmuje jedynie ciepło od gorącego garnka).